Jak wybrać dobry odkurzacz do sierści?

odkurzacz do siersci

W Daj Głos Podcast #003 pojawiła się recenzja odkurzacza Electrolux Ergorapido Allergy, który świetnie sprawdza się w walce z sierścią naszych ukochanych psów (po szersze omówienie pisemne zapraszam do recenzji na moim blogu Jestem Geekiem). I choć to naprawdę kawał dobrego sprzętu, nie każdy chce wydawać ponad 1000 złotych na odkurzacz.

Dlatego dla toczących nierówną walkę z psią sierścią przygotowałam mini-poradnik dotyczący najważniejszych cech, które powinien posiadać dobry odkurzacz do sierści. Poradnik oparty jest o spory research, co najmniej kilka wykończonych odkurzaczy i sporą determinację, by skutecznie walczyć z wrogiem – mam więc nadzieję, że posłuży do dozbrojenia się w tej nierównej potyczce.

Jak wybrać dobry odkurzacz do sierści?

Szukając odkurzacza do sierści warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • duża moc 

Odkurzacze dla psiarzy powinny dobrze zbierać każdą sierść. To nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeśli na całości lub części podłogi znajduje się dywan. Dlatego szalenie ważne jest by wybrać taki, który faktycznie poradzi sobie z wciągnięciem całego brudu. Przyjmuje się, że sensowną mocą dla takiego odkurzacza to 1500-2000W.

  • turboszczotka do zbierania sierści

Czyli gadżet, bez którego odkurzacz do sierści nie będzie efektywny. To specjalna końcówka, która dzięki obrotowej szczotce wewnątrz końcówki odkurzacza dobrze zbiera sierść (i każdy inny brud) z miękkich powierzchni, takich jak dywany czy tapicerka. Turboszczotka najczęściej dodawana jest w zestawie do zwykłej szczotki, a jeśli jej nie ma, to warto ją dokupić.

  • końcówki do czyszczenia trudno dostępnych miejsc

Czyli na przykład wąskie końcówki do szczelin które dosłownie ratują życie, jeśli twoja czworonożna pociecha upodobała sobie siedzenie na kanapie. Bez tego wprawdzie usuniemy włosy z płaskich powierzchni, ale zaczną one wyłazić z trudniejszych zakamarków.

  • łatwe czyszczenie odkurzacza

Czyste podłogi i dywany to jedno, ale doprowadzenie do porządku odkurzacza po ich ogarnięciu to zupełnie inna para kaloszy. Warto szukać odkurzaczy, które w jakiś sposób wspierają czyszczenie ich po zakończonej pracy. Wspomniany już Electrolux ma na przykład specjalny nożyk do rozcinania włosów i sierści zaplątanych w szczotkę. A skoro już mówimy o czyszczeniu, to warto zainwestować w…

  • system bezworkowy

Tu z własnego doświadczenia przestrzegam – nie dajcie się skusić na wodne, antyalergiczne odkurzacze. One działają, i to idealnie, ale jeśli w twoim domu oprócz kurzu plątają się włosy, to usuwanie mokrej sierści z pojemnika to najgorszy koszmar. System bezworkowy jest wygodny, łatwo się czyści i po prostu działa.

  • filtr antyalergiczny

Odkurzacz do sierści najczęściej posiada też dobre filtry antyalergiczne. I odwrotnie – odkurzacz z dobrym filtrem antyalergicznym prawdopodobnie będzie odpowiedni również do mieszkania z psem. Warto szukać sprzętu z filtrem HEPA, który dezynfekuje powietrze i pomaga w walce z roztoczami.

  • niski hałas

Last but not least – ilość produkowanych przez odkurzacz decybeli. Nie wiem jak u ciebie w domu, moje psy niespecjalnie przepadają za odkurzaczem. Odkąd w domu pojawił się cichszy model, jakoś lepiej znoszą częste porządki.

 

A na koniec mała produkcja filmowa ekipy Daj Głos! Studios, poświęcona sierściowemu horrorowi:

Może Ci się również spodoba